de en

Studienstiftung des deutschen Volkes

This advancement programme belonging to the largest and oldest German scholarship institution offers awards in the area of art as well as in the areas of design, film, typography, graphic art and stage imagery.

The nomination procedure at the HFBK Hamburg:

Each study department (except Theory and History) can propose up to two candidates* at the end of October. At the beginning of November, the maximum of 14 candidates* present their work to the HFBK jury, which nominates up to 7 students (4 of the arts, 3 of the graphics/design/film departments) for the Studienstiftung; at the beginning of the new year, the Studienstiftung selects its final scholarship holders* on the basis of presentations.

Criteria for nomination:

  • Candidates* must not be older than 35 years at the time of application (deadline is 01.04.2020).
  • Candidates* must be at least in their 3rd (BA) semester at the time of nomination.
  • After WS 2019/20, candidates* must still have at least 2 semesters of standard period of study until completion of the Master's degree (i.e. only Bachelor's students and 1st Master's semester students are admitted).
  • Applicants* have the best chances between the 4th and 6th semester.
  • All EU citizens (including students from candidate countries) may be nominated for the scholarship
  • Proposals for the funding of second and supplementary studies are excluded.

Students in bursary programme

(Extract)

2019
Vicente Hirmas Schmidt-Timmermann, Bildhauerei
Salka Tiziana Poeschel García-Courtoy, Film
Anas Saleh, Film
Szerafina Schiesser, Bildhauerei
Martha von Mechow, Film

2018
Jamil Jalla, Zeitbezogene Medien
Tanita Olbrich, Film
Pia Schmikl, Zeitbezogene Medien
Jakob Spengemann, Bühnenraum

2017
Noémi Barbaglia, Bildhauerei
Signe Raunkjær Holm, Zeitbezogene Medien

2016
Leonie Rottmann, Zeitbezogene Medien
Laslo Strong, Grafik/Typografie/Fotografie

2015
Daniel Hopp, Zeitbezogene Medien
Lulu Eliza MacDonald, Bildhauerei
Badrieh Wanli, Zeitbezogene Medien

2014
Torben Wessel, Malerei/Zeichnen

2013
Magnus Gburek, Design
Saskia Senge, Zeitbezogene Medien
Lisa Sperling, Film
Nuriye Tohermes, Design

2011
Jens Franke, Zeitbezogene Medien
Marlene Denningmann, Film
Björn Last, Film

2010
Nina Hollensteiner, Bildhauerei
Helena Wittmann, Film

2009
Susanne Itzel, Freie Kunst

2007
Lena Schmidt, Freie Kunst

2006
Nora Klasing, Design

Contact